Omicumi galerii tähistab juubelit

Tartus Riia 23b/2 asuv Omicumi galerii on kunstihuvilistele teada-tuntud näitusepaik, kus omanäolised väljapanekud on huvilistele tasuta külastamiseks avatud igal tööpäeval. Galerii võõrustab lisaks kunstile muusikasündmusi.

Omicumi galerii sündis mõni aasta peale hoone valmimist 2012. aastal. Esimesed näitused jäid aastatesse 2014 – 2015 ja 2018. 2018. aasta lõpust on infot näituste kohta regulaarselt kogutud ja talletatud. Galerii jõuab aprilli keskpaigas 2023 oma kolmekümnenda näituseni. Selle raames tuleb galeriisse fotonäitusega „Studia Botanica“ füüsik Jaak Kikas, kelle näitus oli galeriis ka tegutsemisaja kolmas väljapanek.

Eksponeeritud on nii foto-, maali-, akvarelli-, vaibakunsti-, pliiatsijoonise-, ehte-, graafika-, tarbe- kui arhitektuurialaseid kunstitöid mitmepalgelistelt autoritelt, kelle seas nii üksikharrastajaid, harrastajate gruppe ja stuudioid kui nimekaid kunstnikke.

Ülle Ottokari näituse „Rändronk” avamisel musitseerivad Ermo Leuska ja Ülle Ottokar (01.03.2022, foto: Sulev Kuuse)

Oma töid on näidanud ka mitmed Tartu Ülikooli ja ka kitsamalt hoones tegutsevate instituutide teadlased, näiteks geneetika kaasprofessor Riho Teras ja vivaariumi juhataja Sulev Kuuse on välja pannud oma reisifotosid, lahkunud rektor professor Jüri Kärneri täpsed elektronmikroskoopia fotod said näituseks 2019. aastal koos raamaatu „Rektor Jüri Kärner“ esitlusega. Professor Jaak Kikas on meil näidanud oma varifotosid, teadur Ene Ustavi värviküllad maalid on ehtinud galerii seinu korduvalt.

Teadus ja kunst

Teadus ja kunst – mis neid siis ühendab, et teadushoone seinte vahel tunneb end mugavalt ka kunstihuviline?

Nii teadus kui kunst vajavad loomingulisust, et tulla uute ideede või lahenduste peale. Nii teaduses kui kunstis tuleb olla tähelepanelik, et märgata maailma enda ümber, osata pöörata tähelepanu detailidele ning püüda aru saada, miks ja kuidas mingi asi toimib. Nii teaduses kui kunstis ei sünni asjad üleöö ja kiirustades, vaid pigem mitmekordse ümberhindamise ja -vaatluse teel. Tööprotsess on väga oluline nii kunstnikule kui teadlasele. Teadus ja kunst on sarnased isegi kommunikatsioonis – kunstnik soovib väljendada oma tööde kaudu enda ideid ja emotsioone võimalikult paljudele vaatajatele. Teadlane, kelle tegemistest keegi midagi ei tea, on olematu teadlane, mis tähendab tööd publikatsioonide, ettekannete, loengute kallal. Kindlasti ühendab kunsti ja teadust ka uudishimu ümbritseva suhtes, väljendugu see siis kas uutes pintslitehnikates või uurimismeetodites.

Margus Meinarti maal Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna üliõpilaste näitusel „Suvetöö” (näitus oli üleval 26.09. – 21.10.2022, foto: Sulev Kuuse)

Omicumi galerii on saanud galeriina küllaltki tuntuks. Galeriis toimuvatest näitustest kirjutab regulaarselt Tartu Postimees. Tänasel päeval leiavad kunstnikud galerii ise üles ja teevad ettepanekud koostööks.

Galerii kuraator

Üksikute eranditega on kõikide näituste sünni taga olnud Sulev Kuuse, kelle ülesandeks on olnud nii galerii näituseplaani pidamine, kunstnikega suhtlemine, tööde galeriisse üles sättimine, näituste reklaammaterjali kujundus ja levitamine kui sündmuste avamine ja fotografeerimine. Ükski hea galerii ei toimi ilma kuraatorita ja meil on õnn, et meie kuraator on Sulev!

Sulev Kuuse ise võtab tegemised galeriis kokku järgmiselt: „Üks pole kunagi küllalt oluline, alati olnud rida häid inimesi, kes aitavad kaasa nii näituste ettevalmistamisel kui korraldustöös ning alati jagub kunstihuvilisi ehk näituste vaatajad ja kunsti hindajaid.“

Mart Ustav avamas galeriis Ene Ustavi kolmandat isikunäitust 25.10.2022 (foto: Sulev Kuuse)

Kord ja kaos

Jaak Kikase 10.04.23 avatav näitus Omicumis on esimene uuest näituste sarjast koondpealkirja all „Kord ja kaos“, mis ühendab ülikooli erinevates hoonetes tegutsevad galeriid – näitused hakkavad võimaluse korral roteeruma ning saavad olema kantud ühisest kontseptsioonist. Näitusetegevus saab tõelise hoo sisse Tartu2024 kultuuripealinna sündmuste tuules järgmisel aastal.

Galeriis aastate jooksul eksponeeritud näitused on loeteluna koondatud Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi kodulehele, mis on ka just õige koht uurimaks, milline näitus galeriis parasjagu üleval on.

Tõnu Kõrvitsa autoriõhtu Anu Kauri näituse „Teel” avamisel 05.12.2022 (foto: Sulev Kuuse)

Päisefoto: Piret Veski maal maalinäituselt „Maskiball” (Foto: Sulev Kuuse).

Olemusloo kirjutas ja Sulev Kuusega vestles molekulaar- ja rakubioloogia instituudi projektijuht Teele Eensaar

Related Posts